Jeśli lubisz kompaktowe smartfony, to iPhone 12 jest doskonałym rozwiązaniem dla ciebie. Smartfon jest wyposażony w te same aparaty i procesor, co jego odpowiedniki a jedyną istotną różnicą (poza rozmiarem) jest żywotność baterii.

Projekt

Wiele osób oblicza rozmiar telefonu po przekątnej jego ekranu. Tymczasem iPhone 12 mini ma wyświetlacz 5,4 cala, ale jest też mniejszy niż 4,7-calowy iPhone 6. Dlaczego? Ponieważ powierzchnia użytkowa jest większa, ramki są cieńsze i nie ma przycisku Home. Podobnie jak wszystkie iPhone'y w ostatnich latach, 12 mini nie ma grubych ramek i skanera linii papilarnych na przycisku Home. Zamiast tego ma małe wycięcie u góry na Face ID i bardziej nowoczesny ekran OLED, który zajmuje prawie całą przednią krawędź. Mimo że ekran mini jest mniejszy niż zwykły iPhone 12, oferuje wszystkie te same funkcje. Co więcej, dzięki niemu nie stracisz dużej części treści, ponieważ obcina tylko jedną lub dwie linie tekstu w porównaniu ze standardowym iPhonem. Ekran jest zbyt mały tylko podczas grania w gry lub oglądania filmów. Jeśli szukać wad, to jest to brak wysokiej częstotliwości odświeżania. Wiele nowoczesnych smartfonów z Androidem ma wyświetlacze o częstotliwości 90, a nawet 120 Hz. Tutaj częstotliwość jest niższa. Na pierwszy rzut oka iPhone 12 mini przypomina nieco starego dobrego iPhone'a 5. Wydaje się zaprojektowany tak, aby idealnie pasował do dłoni. iPhone 12 mini wygląda solidnie. Szczególnie efektowne są drobne detale w postaci idealnie przyciętych narożników lub połączenie wykończeń matowych i błyszczących. Mniejszy rozmiar ułatwia dotarcie kciukiem do wszystkich krawędzi ekranu z jednej pozycji. Nie musisz przesuwać telefonu w dłoni, aby wygodnie sięgnąć do górnej krawędzi lub przeciwnej strony ekranu. Nie będziesz się już bać, że upuścisz swojego cennego iPhone'a, ponieważ leży on bezpiecznie w dłoni.

Bateria i wydajność

Apple zdołało upchnąć ogromną moc w małej obudowie. Ten smartfon ma znakomity procesor – najszybszy spośród wszystkich urządzeń mobilnych. To szybki telefon, który świetnie radzi sobie z wieloma zadaniami, a mimo to jest mały. Jeśli nie jest to przełom, to na pewno jest to znaczące osiągnięcie. Jednak z tym telefonem będziesz monitorować poziom naładowania baterii częściej niż z jakimkolwiek innym. To sprawi, że będziesz się zastanawiać, czy możesz sobie pozwolić na granie w gry przez godzinę. Oczywiście iPhone 12 mini współpracuje z nowymi akcesoriami MagSafe firmy Apple, z których jedno oferuje ładowanie bezprzewodowe.

Kamery

Aparaty w iPhonie 12 mini są dokładnie takie same jak w wersji standardowej: główny szerokokątny obiektyw 12 MP z przysłoną f/1,6 dla lepszej transmisji światła oraz ultraszerokokątny czujnik z tym samym 12 MP. Teleobiektyw i LIDAR są dostępne tylko w modelach Pro. Jakość zdjęć jest tutaj taka sama jak w zwykłym iPhonie. Nie ma tutaj ręcznej aktywacji trybu nocnego, więc sam telefon wykonuje niezbędne ustawienia, jeśli wyczuje, że wokół nie ma wystarczającej ilości światła. I robi to nawet lepiej niż zeszłoroczny 11 Pro. Dzięki nowemu procesorowi A14 Bionic poprawiło się przetwarzanie obrazu. Robienie zdjęć i filmów jest bardzo wygodne zarówno w trybie normalnym, jak i w trybie nocnym, a tryb portretowy pozwala robić świetne zdjęcia, które nie wymagają dodatkowej obróbki. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że w przyszłym roku Apple dopracuje też obiektywy i przedni aparat. Selfie okazują się całkiem niezłe, ale w porównaniu z możliwościami głównego aparatu są bardzo rozczarowujące.