Huawei P30 Lite jest najtańszym „członkiem rodziny” obok Huawei P30 Pro i Huawei P30. W międzyczasie Huawei dodał wariant ze zwiększoną pamięcią, który sprzedawany jest jako Huawei P30 Lite New Edition. Przeprowadziliśmy test tego urządzenia. 

Budowa

Huawei P30 Lite mierzy 152,9x72,7x7,4 milimetra, a zatem jest nieco większy i trochę cieńszy niż P30. Grubość wynosi zaledwie 7,43 mm, a szerokość 72,7 mm, co zapewnia wygodny chwyt jedną ręką. Waga Huawei P30 to 159 gramów. Obudowa wykonana jest ze szkła i metalu: ekran i tył urządzenia to wytrzymałe szkło hartowane, a rama jest metalowa. Po obu stronach znajduje się powłoka oleofobowa. A jej jakość jest doskonała: na czarnym P30 lite odciski dłoni są niewidoczne. W górnej części frontowej części znajduje się aparat do selfie, wskaźnik nieodebranych wydarzeń, różne czujniki i słuchawka. Na dole znajduje się standardowe wyjście audio 3,5 mm na słuchawki, USB Type-C, główny mikrofon i zestaw głośnomówiący. Na górze znajduje się łączony slot na dwie karty SIM i kartę pamięci, a także drugi mikrofon do redukcji szumów. Po prawej stronie znajduje się przycisk zasilania i regulacja głośności. Wydaje się, że znajdują się trochę wysoko, ale są wygodne w użyciu. Z tyłu umieszczono duży moduł z trzema obiektywami (wystaje na około kilka milimetrów), jednosekcyjną lampą błyskową i okrągłym skanerem linii papilarnych (szybki, bezproblemowy). Podsumowując to klasyczny design dla serii P z dobrą ergonomią i doskonałym montażem.

Ekran

Przekątna wyświetlacza Huawei P30 lite to 6,15 cala. P30 Pro ma 6,47 cala, a P30 ma 6,1 cala. Rozdzielczość ekranu „lekkiej” wersji FullHD+, czyli 2312x1080 pikseli, gęstość to 415 pikseli na cal, to doskonała wartość, zwłaszcza że matryca wykonana jest w technologii LTPS. W górnej części ekranu znajduje się małe wycięcie, które można łatwo ukryć (w razie potrzeby) w ustawieniach wyświetlacza. Konfiguruje się tam również tryb koloru i temperaturę, ochronę oczu, rozdzielczość ekranu i inne parametry. Jasność podświetlenia matrycy ekranu P30 lite jest nieco powyżej średniej. Wyświetlacz lekko blednie w świetle, ale wszystkie informacje są czytelne, kąty widzenia są maksymalne. Nie ma też tutaj zniekształceń. Godziny pracy Pomimo standardowej pojemności 3340 mAh, żywotność baterii w Huawei P30 to:

• 9 godzin odtwarzania wideo przy maksymalnej jasności ekranu.

• Prawie 6 godzin grania przy maksymalnej jasności ekranu.

• Około 5 godzin luminescencji przy automatycznej jasności ekranu

• Około 14 godzin aktywnej pracy z urządzeniem Szybkie ładowanie jest możliwe dzięki zasilaczowi 5V/2A, 9V/2A. Bateria jest naładowana do 100% w ciągu 1 godziny 25 minut.

Funkcje komunikacyjne

Tradycyjnie smartfon współpracuje z dwiema kartami SIM formatu nano. Obie karty nano-SIM działają w sieciach 4G CAT 4 (pasma 1/3/7/8/20). Z punktu widzenia komunikacji Huawei P30 lite wypada świetnie: jakość odbioru stoi na wysokim poziomie. Bezprzewodowe Wi-Fi działa na częstotliwości 2,4/5 GHz i obsługuje standard ac, Bluetooth ma wersję 4.2 (BLE). Telefon współpracuje z GPS, GLONASS, a nawet BeiDou. Natychmiast wyszukuje do 20 satelitów. Działa na otwartych przestrzeniach z 15 - 25 satelitami, dokładność - od 5 metrów. Miłym bonusem jest obecność chipa NFC. Pamięć, chipset i wydajność Model ten wykorzystuje 4 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej (dostępne 111 GB). Szybkość pamięci RAM wynosi 6420 MB / s. Szybkość pamięci flash jest bardzo dobra - 216/225 MB/s. Nie zabrakło oczywiście slotu na kartę pamięci microSD, ale łączy się to z kartą SIM. Dlatego musimy wybierać - albo „SIM” albo pamięć.