Wstęp

Samsung Galaxy S20 to dla wielu osób naprawdę atrakcyjny smartfon. Jest to najtańszy model spośród wszystkich najnowszych flagowców Samsunga. Do tego ma szereg istotnych nowości, do których zalicza się między innymi ekran AMOLED 120 Hz, wideo 8K, a także nowy procesor. To, do czego można się przyczepić to brak pomniejszonej baterii, większej przekątnej, a także super zoomu, w który wyposażony jest najdroższy model S20 Ultra. Niższa cena rekompensuje jednak te braki.

Zalety

Plusem telefonu są jego naprawdę poręczne rozmiary, a także rewelacyjna jakość wykonania. Obudowa jest uszczelniona. Do tego dochodzą ciekawe, naprawdę żywe koloru obudowy – zupełnie inne niż w modelu S20 Ultra. Głośniki stereo są naprawdę rewelacyjne. Smartfon wyposażony został w bardzo dobry ekran AMOLED 120 Hz. Ma wąskie ramki i niewielki wycięcie na przedni aparat. Specyfikacja jest naprawdę topowa. Aparat jest szerokokątny i gwarantuje bardzo dobrą jakość zdjęć zarówno w dzień, jak i w nocy. Pozwala również na robienie zdjęć makro. Telefon zapewnia dobrą jakość wideo 4K, a także szalone wideo 4K. Niewątpliwym atutem jest ładowarka 25W ładująca telefon w połowie w czasie krótszym niż pół godziny. Dostępna jest opcja ładowania bezprzewodowego i ładowania zwrotnego. W zestawie znajdują się słuchawki USB C.

Wady

Smartfon nie posiada ani gniazda słuchawkowego, ani przejściówki. Nie jest również dołączone silikonowe etui, które producent zapewniał w przypadku modelu S20 Ultra. Nie jest możliwe jednoczesne włączenie rozdzielczości QHD oraz odświeżania 120 Hz. W Europie nie jest też dostępny model wyposażony w procesor Snapdragon. Teleobiektyw w zdecydowanie większym stopniu wykorzystuje crop niż optyczne powiększenie. Wideo 8K lepiej sprawdza się w przypadku statycznych, spokojnych ujęć. Czas działania baterii jest dość przeciętny. DesignOcena: 6Samsung Galaxy S20 został wykonany dokładnie tak samo, jak model Ultra oraz model z plusem. Podstawowa różnica odnosi się do wielkości oraz wagi. S20 waży mniej o 59 gramów mniej niż Ultra. Jest także o 7 mm węższy i 1,5 centymetra niższy. Różnicę odczuwa się naprawdę wyraźnie w codziennym użytkowaniu.

Jak oceniamy design?

Samsung Galaxy S20 jest wykonany dokładnie w ten sam sposób co model z plusem oraz Ultra. Główna różnica to wielkość i waga. S20 jest aż o 59 gramów lżejszy od Ultry, o 7 mm węższy i o 1,5 centymetra niższy. Różnica jest odczuwalna w codziennym użytkowaniu. S20 jest znacznie poręczniejszy. Jego obudowa sprawia wrażenie jeszcze solidniejszej, właśnie przez nieduże rozmiary, bo wykorzystane materiały są identyczne - Gorilla Glass 6 z przodu i z tyłu oraz metalowa rama łącząca zaokrąglone na krawędziach szkło.S20 ma, podobnie jak Ultra, jedne z najlepszych głośników stereo, jakie znajdziemy we współczesnych telefonach. Są na tyle głośne, że rozmowę głośnomówiącą można prowadzić bezpośrednio z telefonu podczas jazdy samochodem na autostradzie. Jest to również pełnoprawne stereo z pełną separacją prawego i lewego kanału.

Czytnik linii papilarnych znajduje się pod ekranem i jest to jeden z elementów który nie został zauważalnie usprawniony względem zeszłorocznej linii S10 – ma podobny rozmiar i szybkość. Działa on zadowalająco, ale do szybkości i niezawodności czytnika na przycisku zasilania w S10e mu jednak daleko. Smartfon został uszczelniony według normy IP68. Było to sprawdzone w czasie wielokrotnego mycia telefonu pod kranem. Co ważne, urządzenie informuje o wodzie, która znajduje się w porcie USB.