iPhone 5, 5S, 6, 6 7, 8, X, 11 nie ładuje się? Jak to naprawić?

Informacje o układzie scalonym iPhone 6 U2 IC (Tristar) - problemy z ładowaniem iPhone'a

A więc Twój iPhone ma problemy z ładowaniem! Ktoś wymienił port ładowania i baterię, a on nadal się nie ładuje. Do momentu pojawienia się tego problemu telefon był przechowywany w etui i nigdy nie został upuszczony, zanurzony w płynie ani w żaden inny sposób uszkodzony. Co się dzieje?

Choć istnieje kilka powodów, dla których iPhone 5, 5S, 6, 6S, 7, 8 X, 11 (lub dowolne inne urządzenie) może przestać się ładować, skupimy się przede wszystkim na jednej przyczynie - tak zwanym układzie scalonym U2.

Co to jest ten układ scalony U2 iPhone'a?

Na zdjęciu widać, jak maleńki jest ten mikroprocesor. Jego szerokość wynosi 2 mm.
Na jego spodzie znajduje się 36 połączeń lutowanych.

Ten mikroprocesor jest częścią układu sterującego funkcjami USB - w tym ładowaniem. Ten mikroprocesor jest delikatny i podatny na uszkodzenia spowodowane skokami napięcia i zakłóceniami sygnałów elektrycznych.

Nieoficjalne, podrobione i uszkodzone kable lub wtyczki mogą uszkodzić iPhone'y i iPady

Jak już wspomniałem na początku, układ scalony U2 jest podatny na uszkodzenia spowodowane skokami napięcia i hałaśliwymi sygnałami elektrycznymi. Jedne lub drugie mogą pochodzić z tanich kabli ładujących, wtyczek ściennych i/lub ładowarek samochodowych i przenośnych akumulatorów.

Można niemal zagwarantować, że wszystkie kable do ładowania, wtyczki ścienne i ładowarki samochodowe, które można znaleźć na stacjach benzynowych i w sklepach z pamiątkami, są tanimi podróbkami produktów Apple. Lub produktów producentów z rynku wtórnego licencjonowanych przez Apple.

Niestety, przeciętny użytkownik Apple nie zdaje sobie z tego sprawy - oficjalny kabel Lightning nie jest tylko drogim przewodem USB. Złącze zawiera kilka układów scalonych, w tym jeden, który filtruje prąd z ładowarki w celu usunięcia i zablokowania różnych wahań elektrycznych, które mogą uszkodzić urządzenie, oraz inny układ, który w bezpieczny sposób konfiguruje proces ładowania za pomocą chronionego hasłem "uścisku dłoni".

 

Tanie, niecertyfikowane kable (a także rażące podróbki i kable z fałszywym certyfikatem MFi) nie zawierają tych zastrzeżonych układów scalonych i mogą zalać urządzenie prądem, na który nie jest ono przygotowane, lub nie ochronić go przed skokami i wahaniami napięcia pochodzącymi z samej ładowarki.

Na początku kable te zwykle działają prawidłowo. Jednak gdy tylko wystąpią wahania napięcia lub natężenia prądu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że urządzenie ulegnie poważnemu uszkodzeniu płyty głównej lub - w najgorszym przypadku - całkowicie umrze.

Jakie są objawy uszkodzonego lub wypalonego układu scalonego U2 IC/Tristar?

Niektóre z najczęstszych to:

  • Brak ładowania (nie wymaga wyjaśnienia)
  • Fałszywe ładowanie (pokazuje, że się ładuje (błyskawica), ale % się nie zmienia)
  • Różne błędy iTunes wskazujące na przerwanie połączenia USB
  • Ładowarka nie chce/nie może ładować baterii
  • Bateria nagle spada z wyższego % do niższego %.
  • Bateria ładuje się do określonego (losowego) poziomu, a następnie przestaje
  • Bateria rozładowuje się do pewnego (losowego) poziomu, a następnie umiera (telefon się wyłącza)

Ta lista może nie być kompletna, ale są to typowe objawy, które mogą oznaczać uszkodzony układ scalony U2, jeśli wykluczono baterię i stację dokującą oraz nie ma śladów uszkodzenia przez wodę, upadek, wygiętą ramkę itp.

Jeśli Twój iPhone 5, 5S, 6, 6s, 7, 8 X, XR, 11, 12 nie włącza się lub nie ładuje, najlepszym rozwiązaniem problemu z ładowaniem iPhone'a jest wymiana układu scalonego iPhone U2, co oznacza naprawę płyty głównej iPhone'a.