Pamięć masowa prawie pełna". To bardzo irytujący komunikat. Głównie wtedy, gdy chcesz pobrać nowe aplikacje lub zaktualizować system iOS. Jaka jest najlepsza metoda oszczędzania pamięci masowej w telefonie iPhone?

Niestety, nie jest możliwe zwiększenie pojemności pamięci wewnętrznej iPhone'a. Przedstawimy Ci więc kilka przydatnych wskazówek, które możesz zastosować, aby lepiej zoptymalizować i uporządkować swoje urządzenie z systemem iOS.

Jak zaoszczędzić pamięć masową w telefonie iPhone?

Twój iPhone jest pełen aplikacji, zdjęć, filmów i innych plików, których nie potrzebujesz lub nie używasz regularnie. Zdecydowanie nie są one warte miejsca, które zajmują na Twoim urządzeniu z systemem iOS.

Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce w pamięci iPhone'a, musisz najpierw trochę "poszperać" i dowiedzieć się, co zajmuje dużo miejsca w telefonie. Możesz być zaskoczony ilością niepotrzebnych plików, które masz w pamięci.

Aby sprawdzić, ile pamięci wewnętrznej iPhone'a Ci zostało i ile już jej zużyłeś, sprawdź Ustawienia, stuknij w Ogólne, potem w Użycie, a następnie w Zarządzaj pamięcią.

Dobra wiadomość jest taka, że zawsze są jakieś sposoby na oszczędzanie pamięci iPhone'a, dlatego chcielibyśmy pokazać Ci kilka skutecznych kroków, które pozwolą Ci zwolnić sporo miejsca.

1. Utwórz kopię zapasową zdjęć i filmów, a następnie je usuń

Jeśli chcesz sprawdzić, ile miejsca zajmują Twoje zdjęcia i filmy, stuknij w aplikację Ustawienia, następnie w Ogólne, stuknij w Przechowywanie i korzystanie z iCloud, a potem stuknij w Zarządzaj przechowywaniem.

Dobrym pomysłem może być utworzenie kopii zapasowej zdjęć i przesłanie ich do usług przechowywania w chmurze. Następnie możesz je usunąć i zwolnić sporo miejsca na swoim telefonie iPhone.

2. Znajdź aplikacje, które zajmują najwięcej miejsca w pamięci iPhone'a

W sekcji Pamięć masowa możesz zobaczyć wszystkie aplikacje zainstalowane na telefonie iPhone w kolejności zależnej od ilości zajmowanego przez nie miejsca. Jeśli wybierzesz aplikację, zobaczysz też, ile miejsca zajmują jej dane i dokumenty.

Czasami to nie aplikacja potrzebuje tak dużo miejsca w pamięci iPhone'a, ale raczej to, co w niej masz. Na przykład w przypadku podcastów niektóre odcinki mogą zajmować bardzo dużo miejsca na telefonie iPhone. 30-minutowy podcast może zajmować nawet 25 MB.

W związku z tym usuwając niektóre odcinki podcastów, można zwolnić całkiem sporo miejsca. Jest to jeden z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie miejsca.

3. Usuń aplikacje, których nie używasz

Gdy sprawdzasz swoje aplikacje, dobrze się im przyjrzyj. Jest tak wiele aplikacji, które pobraliśmy, a potem użyliśmy tylko raz lub po prostu pobraliśmy coś lepszego zamiast nich. Po prostu zapomnieliśmy, że oryginalna aplikacja pozostała na swoim miejscu.

Jeśli znajdziesz jakieś aplikacje, których nie używasz, po prostu stuknij je, a następnie wybierz opcję "Usuń aplikację".

W przyszłości możesz w dowolnym momencie ponownie pobrać te aplikacje, nawet te zakupione, bez żadnych dodatkowych opłat. Wystarczy skorzystać z App Store.

Usuwając aplikacje, z których nie korzystasz regularnie, możesz łatwo zwolnić 500 MB miejsca. Dzięki temu Twój iPhone będzie też szybciej działał.

4. Wyczyść pamięć podręczną Safari

Być może usunąłeś już wiele plików, ale nadal borykasz się z problemem braku miejsca na telefonie iPhone. W takim przypadku prawdopodobnie nadszedł czas, aby wyczyścić pamięć podręczną Safari. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

  • Stuknij w aplikację Ustawienia
  • Safari
  • Wyczyść historię i dane witryn

Usuwając całą pamięć podręczną, możesz zyskać wiele megabajtów i zwolnić sporo miejsca na swoim telefonie iPhone.

5. Usuwanie wiadomości

Pamiętaj o usunięciu starych wiadomości z iPhone'a. Wiele osób odkłada ten ważny krok na później, ponieważ sądzi, że zajmie im to dużo czasu. Nie musisz jednak usuwać ich pojedynczo.

Możesz nakazać systemowi iOS usuwanie wiadomości, które znajdowały się na telefonie iPhone przez określony czas. Możesz na przykład usunąć wszystkie wiadomości, które znajdowały się na Twoim urządzeniu przez ponad 30 dni.

Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce w pamięci iPhone'a, usuwając stare wiadomości, wykonaj poniższe kroki:

  • Ustawienia
  • Wiadomości
  • Historia wiadomości
  • Zachowaj wiadomości
  • Wybierz preferowany parametr czasu
  • Stuknij w Usuń

6. Czas usunąć pobraną muzykę

Otwórz aplikację Ustawienia, stuknij w Ogólne, następnie Przechowywanie i Użytkowanie iCloud, a potem stuknij w Zarządzaj przechowywaniem, aby znaleźć Apple Music.

Możesz usuwać pojedyncze utwory, ale możesz też przeciągnąć palcem po Wszystkich utworach u góry, aby usunąć wszystkie. Jest to jeden z najprostszych sposobów na zaoszczędzenie miejsca.

7. Usuń iBooks, których nie czytasz

Czy kiedykolwiek pobrałeś iBooks na iPhone'a? Jeśli odpowiedź brzmi tak, ale już ich nie czytasz, możesz je usunąć, aby zaoszczędzić trochę miejsca w pamięci iPhone'a.

Jeśli stukniesz w "Usuń tę kopię", nie usuniesz ich ze wszystkich swoich urządzeń.

8. Sprawdź, których gier już nie używasz

Większość aplikacji do gier nie jest zbyt duża, ale niektóre z nich mogą zajmować nawet 1 GB miejsca na iPhonie, zwykle ze względu na trójwymiarową grafikę.

Sprawdź wszystkie gry i wybierz te, których już nie używasz. Usuń je, stukając w Zarządzaj przechowywaniem, a następnie stukając w daną aplikację.

Pamiętaj, że zawsze możesz pobrać je ponownie.

9. Przestań używać Strumienia zdjęć

Strumień zdjęć iPhone'a synchronizuje 1000 ostatnich zdjęć między urządzeniami. Jeśli masz iPhone'a i iPada, 1000 zdjęć jest przechowywanych dwukrotnie. Aby zaoszczędzić miejsce w pamięci iPhone'a, trzeba wyłączyć Strumień zdjęć.

W tym celu musisz przejść do Ustawień, stuknąć w Zdjęcia i aparat, a następnie wyłączyć Strumień zdjęć. Nieużywanie Strumienia zdjęć to jeden z najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie miejsca.

10. Optymalizuj zdjęcia z iPhone'a

Choć zdjęcia są jednym z winowajców, jeśli chodzi o zapełnienie pamięci iPhone'a, możesz przechowywać je w bardziej efektywny sposób, aby zwolnić sporo miejsca.

Jeśli masz iPhone'a 7 lub nowszego, możesz robić wszystkie zdjęcia w trybie "Wysoka wydajność". To rozwiązanie Apple oznacza, że jakość zdjęć pozostanie taka sama, ale nie będziesz potrzebować tak dużo miejsca, aby przechowywać zdjęcia na telefonie iPhone.

Tryb ten powinien być włączany automatycznie, ale aby upewnić się, że wszystkie ustawienia są prawidłowe, przejdź do aplikacji Ustawienia, stuknij Aparat, a następnie stuknij Formaty. Sprawdź, czy tryb przechwytywania w aparacie jest ustawiony na Wysoka wydajność.

11. Włączanie wiadomości w iCloud

Wiadomości iMessages możesz przechowywać na serwerach w chmurze Apple zamiast na swoim urządzeniu. Wszystkie wiadomości i zdjęcia będą przechowywane w iCloud, co pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca w pamięci iPhone'a. Aby włączyć tę funkcję, przejdź do aplikacji Ustawienia, stuknij baner Apple ID i wybierz iCloud, a następnie włącz opcję Wiadomości.

Co to jest iCloud? iCloud jest wbudowana w każde urządzenie Apple - przechowuje Twoje pliki, zdjęcia i inne dokumenty dostępne na wszystkich Twoich urządzeniach Apple.

Wnioski końcowe

Oto nasze najważniejsze wskazówki dotyczące oszczędzania miejsca w pamięci iPhone'a. Oczywiście istnieją inne sposoby na zwolnienie dużej ilości miejsca na telefonie iPhone, w zależności od sposobu jego użytkowania.

Jeśli nadal brakuje Ci wolnego miejsca, możesz wymazać wszystkie pliki na telefonie iPhone i zainstalować go od nowa. W tym kroku musisz zachować szczególną ostrożność, ponieważ wszystkie dane zapisane w telefonie zostaną utracone. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego rozwiązania, być może nadszedł czas, aby uaktualnić iPhone'a.

Czytaj także:

Dlaczego głośnik iPhone'a nie działa? 5 wskazówek, jak rozwiązać ten problem

iPhone łączy się z Wi-Fi, ale nie działa - jak to naprawić