Czy Xiaomi umie zaskoczyć? Z pewnością tak. Na marcowej prezentacji chińska firma zaprezentowała głównego pretendenta do tytułu najlepszego smartfona 2021 roku – Xiaomi Mi 11 Ultra.

Wygląd

Zestaw zawiera smartfon i instrukcję. Istnieje kilka wersji Mi 11 Ultra, dostępne w kolorach: Ceramic White i Ceramic Black, Dodatkowo Xiaomi wypuściło wersję Marbled Ceramic Special Edition. W wersji standardowej rama nie jest stalowa, lecz aluminiowa. Z przodu wyświetlacz chroni szkło Gorilla Glass Victus, które może wytrzymać upadek z wysokości dwóch metrów. Sama obudowa została zabezpieczona przed wodą i kurzem zgodnie ze standardem IP68, dzięki czemu można ją zanurzyć w wodzie na głębokość półtora metra na pół godziny. Na krawędziach ekranu znajdują się małe ramki i podbródek. Sam ekran zajmuje 91,4% powierzchni przedniej. Pod wyświetlaczem zainstalowano skaner linii papilarnych – którym można też mierzyć puls. Z tyłu widać duży blok z kamerami, potrójną lampą LED i małym ekranem. Urządzenie waży aż 234 gramy. Na krawędziach po prawej jest przycisk zasilania i klawisze głośności, na górze – czujnik podczerwieni i głośnik z certyfikatem Harman/Kardon, na dole – kolejny głośnik, mikrofon, podwójne gniazdo na nanoSIM i USB.

Ekran

Główny ekran AMOLED ma przekątną 6,81 cala, rozdzielczość 1440×3200, proporcje 20:9, gęstość pikseli 515 ppi, częstotliwość odświeżania 120 Hz z możliwością przełączenia na tryb 60 Hz , a odpowiedź czujnika 480 Hz. Ekran jest jasny - od 900 do 1700 nitów, dzięki czemu jest całkiem wygodny w użytkowaniu na słońcu. Kolor to 10 bitów, 100% gama kolorów DCI-P3, HDR10+ i Dolby Vision. Wyświetlacz odtwarza bogate i głębokie kolory. Kolejny wyświetlacz znajduje się w obszarze jednostki głównej kamery. To ekran AMOLED o przekątnej 1,1 cala, rozdzielczości 126×294 pikseli i jasności 450 nitów. Pomaga robić selfie, pozwala sterować odtwarzaczem muzyki, a nawet asystentem głosowym. W ustawieniach możesz skonfigurować różne wygaszacze ekranu, ustawiając dowolny obraz i wpisując żądany tekst. Na ekranie wyświetlany jest również czas, stan baterii podczas ładowania, a także powiadomienia i połączenia przychodzące. Kolejną przydatną funkcją jest tryb Super Power. Dzięki niemu wyłącza się główny wyświetlacz, a ważne informacje są przekazywane do pomocniczego. W tym trybie Mi 11 Ultra może pracować 55 godzin z 10% pozostałego naładowania baterii.

Kamery

Główny aparat jest wyposażony w główny szerokokątny sensor Samsung ISOCELL GN2 o formacie 1/1,12 cala przy 50 megapikselach. Jest bardzo wydajny i, co ważne, Xiaomi jest pierwszym, który go testuje. Piksele 1,4 µm, można zagregować w piksele 2,8 µm poprzez skalowanie w dół. Przysłona to f/2,0, a odpowiednik ogniskowej to 24 mm. Nie zabrakło oczywiście optycznej stabilizacji i laserowego autofokusa. Drugi sensor to 1/2” ultraszerokokątny Sony IMX586 o rozdzielczości 48 megapikseli, kącie widzenia 128 stopni i autofokusie z detekcją fazową. Ma przysłonę f/2.2, obiektyw 12 mm i rozmiar piksela 0,8 μm. Kolejny moduł to peryskopowy teleobiektyw formatu 1/2,0 o wielkości piksela 0,8 mikrona, rozdzielczości 48 mm i ekwiwalentnej ogniskowej 120 mm. To wciąż ten sam IMX586, ale tutaj przysłona to f/4.1. Jest stabilizacja optyczna, PDAF, a także 5-krotny zoom optyczny i 120-krotny zoom hybrydowy. Aparat posiada system ogniskowania dToF z 64-punktowym laserowym autofokusem. Dla porównania w modelu poprzedniej generacji Xiaomi Mi 10 Ultra ma tylko jeden punkt. W praktyce smartfon robi zdjęcia bardzo wysokiej jakości.