Telefony Apple są modne już od dłuższego czasu. Ich produkty są coraz chętniej dostępne w polskich salonach i w rękach ludzi. Telefony te znane są z ekskluzywnego oprogramowania, które jest bardzo chwalone przez użytkowników. Posiadają również wysokiej jakości podzespoły, co oznacza, że nie należą do najdroższych. Telefony te nie mają wszystkich wad. Mają. Niektóre wady są unikalne dla konkretnego modelu. Poniżej przedstawiamy najczęstsze usterki iPhone'ów, jak je naprawić i czy konieczna będzie wizyta w serwisie.

Pęknięta szybka - co teraz?

Wielu z nas zapewne zdarzyło się upaść na telefon i zbić szybkę. Pęknięte ekrany to bez wątpienia pięta achillesowa smartfonów. W produktach Apple, w porównaniu do innych firm, ta wada jest powszechna. Jest to szczególnie widoczne, jeśli przyjrzymy się serii iPhone 4/4s. W tym przypadku szkło hartowane zostało zastosowane również na tylnej części telefonu. Jak widać, podczas upadku również byliśmy narażeni na rozbicie zarówno ekranu, jak i tylnej części naszego urządzenia. Szkło jest cieńsze i bardziej odporne na stłuczenia, co jest wynikiem podążania przez producenta za trendami technologicznymi w nowszych modelach wypuszczanych na rynek.

Co zrobić, gdy szkło pęknie?

Prawie zawsze kończy się to wizytą w serwisie. Dzieje się tak dlatego, że obecne wyświetlacze to nie tylko szyba, ale również szkło połączone z ekranem dotykowym, które często może ulec uszkodzeniu razem z nim. W przypadku iPhone'ów jest to bardzo droga opcja. Można jednak wymienić tańsze, ale nie oryginalne, szkło w nieautoryzowanych punktach sprzedaży. Popularna opinia jest taka, że opcja ta nie różni się znacząco od oryginalnego ekranu Apple.

Jak zapobiec pęknięciu szkła?

Jest wiele sposobów, które mogą nam pomóc, ale nikt nie może zagwarantować, że tak będzie. Na rynku można znaleźć silikonowe etui oraz materiałowe pokrowce. No i oczywiście należy stosować ekran hartowany. Wymiana baterii Awaria baterii w smartfonach Apple znana jest nie od dziś. Apple zawdzięcza niefortunne wydanie serii iPhone'ów 5/6, w których przeprowadzono globalną wymianę baterii. Warto również zauważyć, że starsze serie iPodów nano i mini miały wadliwą baterię, a iPod nano 1gen został wycofany ze sprzedaży.

Jak objawiają się problemy z baterią w smartfonach?

Urządzenia nie ładują się prawidłowo, baterie działają krótko, a zdarzało się, że iPhone'y przestawały działać. Co zrobić, gdy bateria nie działa tak, jak powinna? Naszym następnym przystankiem będzie serwis naprawczy telefonów [kliknij]. Jeśli Apple stwierdzi, że Twój telefon jest wadliwy, dostaniesz nową baterię. Jeśli Twój telefon nie jest z wadliwej serii, zostanie Ci wysłana nowa bateria. Są dwie rzeczy, które możesz zrobić, aby przedłużyć żywotność baterii w swoim nowym iPhonie. Pierwszą z nich jest uważne przeczytanie instrukcji. Drugą jest stosowanie się do rad specjalistów i wyłączanie urządzenia przynajmniej raz w tygodniu. Twój telefon nie ładuje się? Wciąż czekasz na gniazdo zastępcze Problem z gniazdem ładowania to kolejna usterka, z którą borykają się iPhony. Jeśli telefon nie ładuje się lub przerywa ładowanie, to prawdopodobnie problemem jest gniazdo lub ładowarka. Jeśli urządzenie nie działa z inną ładowarką, to oczywiste jest, że gniazdo wymaga wymiany. Istnieją sposoby, aby chronić wejście zasilania przed uszkodzeniem Warto zauważyć, że częste przedmuchiwanie i czyszczenie wacikami jest koniecznością. Gniazda ładowania w iPhone'ach nie są zabezpieczone zatyczkami, więc każde urządzenie, które znajduje się w torebce lub kieszeni, może zostać zanieczyszczone. Aby nie uszkodzić styków, należy je starannie wyczyścić.

Nasz iPhone został zalany

Zalanie nie możemy zaliczyć do najczęstszych awarii iPhone'ów. Prawie zawsze zależy to od nas samych. Możliwe jest uszkodzenie smartfona poprzez zabranie go do źródeł wody, takich jak rzeka, jezioro czy prysznic. Co zrobić po zalaniu telefonu Jeśli telefon sam się nie włącza, należy go natychmiast wyłączyć. Weź suchą szmatkę i przetrzyj nią telefon. Nie należy włączać go ponownie, jeśli tego nie zrobi. Wizyta w serwisie to kolejny nieunikniony element. Wykwalifikowani pracownicy ocenią uszkodzenie, a następnie oszacują koszt naprawy. Niestety, nie zawsze naprawa telefonu po zalaniu jest możliwa. Lepiej nic nie robić Istnieje wiele sposobów na osuszanie zalanych telefonów, które są polecane przez internautów. Możemy oszukać ciepło, które wysuszyło powierzchowną warstwę, aby myślała, że jest sucha. Jednak ramka i ekran nie wpuszczą wody do środka telefonu, więc wewnętrzna elektronika pozostanie wilgotna. Nie należy wkładać iPhone'a do ryżu. To jest ta sama zasada, że przykład suszarki. Ponownie, ryż będzie tylko pobierać wilgoć z zewnątrz. Stosując takie rozwiązania, możemy łatwo przewidzieć, co nas czeka po włączeniu telefonu. Należy wspomnieć, że im szybciej odwiedzimy serwis, tym lepiej.

Uszkodzona płyta główna

Uszkodzenie płyty głównej to jeden z najczęstszych problemów, jakie mogą nas spotkać i coś, na co często skarżą się użytkownicy iPhone'ów. Jeśli nasze urządzenie przestanie działać prawidłowo i okaże się, że płyta główna została uszkodzona mechanicznie, trzeba pogodzić się z faktem, że jej naprawa będzie kosztowała więcej niż telefonu. Podzespoły stosowane w produktach Apple są drogie. Płyta główna to także serce telefonu. Wszystkie telefony w końcu ulegają awarii. Nie zniechęcaj się, jeśli Twój iPhone został zakupiony. Możesz zalać lub uszkodzić wyświetlacz.