Apple jeszcze bardziej utrudni naprawę iPhone'a!

Firma Apple włączyła programowe blokady baterii iPhone'ów, aby zniechęcić inne firmy do napraw

Nowy pomysł "prawdziwej ochrony baterii" może być dla niektórych nowością. Ale tak naprawdę Apple właśnie zaczęło wykorzystywać funkcję dostarczanych przez siebie baterii.

Oznacza to, że baterie w nowszych iPhone'ach (na razie, ale prawdopodobnie później zostanie to rozszerzone na wszystkie aktualne modele) nie będą "wymienialne przez użytkownika". Aby wymienić baterię, firma Apple chce zmusić użytkownika do oddania urządzenia do naprawy w jej serwisie lub w autoryzowanym punkcie serwisowym Apple. Oba te punkty są droższe niż zwykłe warsztaty.

Według serwisu iFixit:

"Aktywując uśpioną blokadę oprogramowania w swoich najnowszych iPhone'ach, Apple skutecznie ogłasza drastyczną nową politykę: W iPhone'ach mogą być montowane tylko baterie Apple i tylko Apple może je instalować".

Następnie wyjaśniają dalej:

"Jeśli wymienisz baterię w najnowszych iPhone'ach, w menu Ustawienia > Bateria, obok opcji Stan baterii, pojawi się komunikat informujący o konieczności przeprowadzenia serwisu baterii. Komunikat "Serwis" jest zwykle wskazówką, że bateria jest uszkodzona i wymaga wymiany. Komunikat jest nadal wyświetlany po włożeniu całkiem nowej baterii. Jednak. I tu pojawia się większy problem: nasze testy laboratoryjne potwierdziły, że nawet po wymianie oryginalnej baterii Apple telefon nadal wyświetla komunikat "Service"."

Potem następuje to, co jest zapewne dobrze znane każdemu, kto miał wcześniej do czynienia z problemami dotyczącymi produktów firmy Microsoft:

"To nie błąd; to funkcja"...

Krótko mówiąc, jeśli baterię wymieniasz sam lub ktoś, kto nie posiada oryginalnych narzędzi Apple wymaganych do "uwierzytelnienia" baterii, telefon nigdy nie pokaże stanu baterii i zawsze będzie zgłaszał błąd.

Na razie jednak problem ten został odtworzony tylko na telefonach iPhone XR, XS i XS Max z systemem iOS 12 i iOS13 Beta. Ponieważ opcja włączenia tej funkcji jest już dostępna w niektórych poprzednich urządzeniach, jabłko na pewno nie przegapi tej okazji.

Apple oczywiście ma jakiś powód, aby to zrobić, prawda? Cóż..... mówią, że jest to wprowadzane z myślą o ochronie klientów. Jak twierdzą, pomoże to klientom, ponieważ zawsze będą otrzymywać oryginalne części firmy Apple. Pozwoli też uniknąć dalszych szkód spowodowanych przez baterie z podróbek. W pewnym stopniu możemy się z tym zgodzić! Ale ten pomysł przyćmiewa fakt, że nawet jeśli używasz oryginalnej baterii kupionej od Apple. Bez odpowiednich narzędzi i autoryzacji dostarczonych przez Apple nie będziesz w stanie prawidłowo wymienić baterii.

W Bazie Naprawczej iPhone'a możemy Ci tylko powiedzieć, że na pewno będziemy w stanie prawidłowo wymienić bater ię w Twoim iPhonie. Bez względu na zmiany wprowadzone przez Apple! Aha i nie zapomnij, że.... zrobimy to na poczekaniu i nadal będziemy udzielać 12-miesięcznej gwarancji!