Większość osób wskaże na to, jak ważne jest używanie etui do ochrony telefonu. Popularną opcją będzie też folia ochronna na ekran, czy specjalne szkło hartowane.

Jak wiele osób myśli w tym przypadku o baterii?

Baterie w smartfonach to delikatna technologia. Niewłaściwie użytkowane mogą z czasem stać się mniej wydajne i w końcu trzeba będzie je wymienić. Istnieje wiele sposobów, aby zapewnić, że Twój telefon działa dobrze przez długi okres czasu. Oto 7 wskazówek, jak przedłużyć żywotność baterii w smartfonie.

1. Używaj oryginalnej ładowarki Każdy smartfon ma baterię o innej pojemności. Niektóre smartfony obsługują szybkie ładowanie, a inne nie. Twoja ładowarka może również posiadać mikroskopijne chipy, które chronią smartfon przed nagłymi skokami napięcia (np. Certyfikowane złącza Lightning w urządzeniach Apple Lepiej używać oryginalnej ładowarki dołączonej do zestawu lub, jeśli jeszcze jej nie masz, kupić ładowarkę przeznaczoną specjalnie do Twojego modelu telefonu. Dzięki temu ochronisz swój telefon i baterię przed ewentualnymi uszkodzeniami. Nie zapominaj, że ładowarki, które nie zostały wyprodukowane dla danego modelu smartfona, a nawet tanie imitacje, mogą spowodować samozapłon telefonu i ognia.

2. Unikaj ekstremalnych temperatur Baterie smartfonów nie są w stanie wytrzymać ekstremalnych temperatur. Strefa komfortu smartfona mieści się w przedziale od 16 do 22 stopni Celsjusza. Wynika to z faktu, że utrzymanie idealnej temperatury w warunkach panujących w Polsce nie jest możliwe. Ważne jest, aby nie narażać smartfona na zbyt duże nasłonecznienie lub mróz. Temperatury przekraczające 35 stopni Celsjusza są szczególnie niebezpieczne dla baterii smartfonów. Jeśli spędzasz lato na plaży lub na działce nie zostawiaj telefonu w bezpośrednim nasłonecznieniu. Zamiast tego przykryj go kocem. Zimą trzymaj smartfon w wewnętrznej kieszeni kurtki.

3. Dbaj o naładowanie baterii. W nowoczesnych smartfonach stosuje się baterie litowo-jonowe. Nie mają one efektu pamięci, co jest dużą zaletą w porównaniu ze starszymi typami baterii (niklowo-kadmowymi lub niklowo-wodorkowymi). Można je również ładować. Nie zużywają się szybciej. Dlaczego? Ponieważ ich żywotność mierzona jest ilością cykli ładowania. Jeden cykl ładowania odpowiada wykorzystaniu 100% pojemności akumulatora. Działa to w następujący sposób. Załóżmy, że w ciągu jednego dnia zużyłeś 80% swojego akumulatora. Po powrocie do domu naładowałeś go do 100%. Jeśli następnego dnia stan akumulatora spadnie o 20%, rozładuje się on do 100%. Dwa dni będą równe jednemu cyklowi ładowania. Baterie smartfonów mogą zazwyczaj wytrzymać kilkaset ładowań. Bateria smartfona może wytrzymać od 2 do 3 lat w zależności od tego, jak często jest używana. Zalecany poziom naładowania wynosi od 40-60% do 80-90%. Pełne naładowanie telefonu nie jest szkodliwe. 

4. Nie pozwól, aby bateria umarła do dna. Z zalecanym poziomem naładowania związane jest pewne ograniczenie. Zalecane ładowanie dla baterii litowo-jonowych nigdy nie powinno być przekroczone. Stara ludowa opowieść o tym, że bateria powinna być rozładowana do 0% nie jest już prawdziwa. Akumulatory niklowo-kadmowe i niklowo-wodorkowe, o których była mowa wcześniej, powinny być naładowane do zera przynajmniej za pierwszym razem. W przypadku akumulatorów litowo-jonowych nie tylko nie jest to zalecane, ale jest to również niepotrzebne. Jeśli ikona stanu baterii mówi np. Podłącz ją do ładowarki, jeśli ikona stanu baterii pokazuje np. 15-20%

5. Nie bój się zostawiać włączonego telefonu na noc Kolejna rzecz związana jest z technologią litowo-jonową. Możesz zostawić telefon podłączony na całą noc. Nie musisz się martwić o przeładowanie baterii. Nowoczesne baterie smartfonów posiadają mechanizmy zabezpieczające przed przeładowaniem. Oprogramowanie smartfona odłączy zasilanie, jeśli uzna, że bateria jest w pełni naładowana.

6. Oszczędzaj baterię Jednorazowe ładowanie może wydłużyć żywotność baterii w telefonie. Pozwoli to zmniejszyć liczbę cykli ładowania i spowolni naturalne starzenie się baterii. Na przykład można: Zmniejszyć jasność ekranu Ustawić automatyczną regulację jasności ekranu Odświeżać mniej ważne aplikacje i wyłączać je Nieużywane lub rzadko używane aplikacje należy usuwać Gdy z nich nie korzystasz, wyłączaj moduły łączności, takie jak hotspot, WiFi czy Bluetooth. To tylko kilka z wielu przykładów. Więcej wskazówek dotyczących oszczędzania baterii znajdziesz w poniższym artykule. Możesz nadal korzystać z wielu aplikacji, nawet jeśli nie posiadasz iPhone'a. Wiele funkcji systemów iOS i Android jest identycznych. Te sztuczki sprawią, że Twój smartfon będzie działał dłużej! Jak przedłużyć żywotność baterii iPhone'a

7. Nie zapomnij o nieużywanym smartfonie Być może masz zapasowy smartfon, którego teraz nie potrzebujesz. Możesz mieć zapasowy smartfon, którego w tej chwili nie potrzebujesz. Jak już wspomnieliśmy, baterie litowo-jonowe nie powinny być rozładowywane poniżej 0%. Nie powinny być pozostawione puste przez zbyt długi czas. Utrzymuj baterię swojego smartfona w pełni naładowaną, ładując ją do 50%. Pozwoli to na powolne i równomierne rozładowywanie się baterii. W pełni naładowana bateria może wytrzymać do sześciu miesięcy. Po sześciu miesiącach naładuj ją ponownie do poziomu 50%. Istnieje wiele sposobów, aby utrzymać baterię smartfona naładowaną przez długi okres czasu. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z iPhone'a przez dłuższy czas bez konieczności wymiany baterii.